Zheng Xu

Founder, Chairman and Chief Executive Officer

Mr. Zheng Xu is our founder and has served as our chairman of the board of directors and chief executive officer since our inception. From January 2012 to November 2014, Mr. Xu served as the general manager of the fruit business department of Lenovo Joyvio. From July 2001 to January 2012, Mr. Xu served as the general manager of the notebook business group of Lenovo (HKG: 0992). Mr. Xu received his bachelor’s degrees in information and computing science and business administration from the University of Science and Technology of China.

Jun Wang

Co-Chief Financial Officer, Head of Retail Cloud Business and Director

Mr. Jun Wang joined us in March 2017 and currently serves as our co-chief financial officer and head of retail cloud business. Mr. Wang has served as our director since June 2017. Prior to joining us, served as the associate director at the investment department of Far East Horizon (HKG: 03360) and Grand Flight Investment from March 2014 to March 2017. Mr. Wang also worked at CCB International from December 2011 to March 2014. Mr. Wang received his bachelor’s degree in software engineering from Wuhan University and master’s degree in business administration from the Simon School of Business, University of Rochester.

Yuan Sun

Head of Intelligent Fresh Market Business and Director

Ms. Yuan Sun joined us in August 2015 and currently serves as our head of intelligent fresh market business. Ms. Sun has served as our director since June 2017. Prior to joining us, Ms. Sun worked at Baring Asia Private Equity Fund from March 2014 to August 2015 and the investment banking department of Deutsche Bank (Hong Kong) from July 2012 to February 2014. Ms. Sun received her bachelor’s degree in economics and master’s degree in finance from Guanghua School of Management, Peking University.

Hansong Zhu

Independent Director

Mr. Hansong Zhu has served as our independent director since June 2021. Mr. Zhu worked at Goldman Sachs from June 2000 to December 2019. Before retiring from Goldman Sachs by end of 2019, Mr. Zhu served as co-head of China Investment Banking, head of Industrial and Natural Resources Group in Asia Ex-Japan and chief executive officer of Goldman Sachs Gao Hua Securities Company Limited. Mr. Zhu is a member of the Asia Pacific Commitments Committee and Investment Banking Division Client and Business Standards Committee. Mr. Zhu joined Goldman Sachs as an associate in 2000, and was named managing director in 2005 and partner in 2008. Prior to joining Goldman Sachs, Mr. Zhu worked at China International Capital Corporation Limited from 1995 to 2000. Mr. Zhu received his bachelor’s degree in economics from Nanjing University and master’s degree in economics from Peking University.

Chair of the Audit Committee
Chair of the Compensation Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee

Shun Lam Steven Tang

Independent Director

Mr. Shun Lam Steven Tang has served as our independent director since August 2021. Mr. Tang has served as a consultant to Warburg Pincus China since January 2007. He served as an independent director at Uxin Limited (Nasdaq: UXIN) from June 2019 to July 2021. Prior to that, he served as a member of the board of directors of Vital Mobile Holdings Limited (HKEx: 6133) from 2015 to 2019. From 2010 to 2015, Mr. Tang served at RDA Microelectronics Limited first as a senior vice president of operations and subsequently as a director and executive chairman. Mr. Tang has been appointed as an independent non-executive director of Greenheart Group Limited (HKEx: 94) since July 2015. From 2008 to 2010, Mr. Tang served as the chief executive officer of Coolsand Technology. He also served as the non-executive chairman for the chairman of China Eco-Farming Limited from 2008 to 2009, and an independent non-executive director of Asia Coal Limited from 2003 to 2005. Mr. Tang was the president, Asia Pacific of Viasystems Group, Inc., a company previously listed on the New York Stock Exchange, from 1999 to 2007. Mr. Tang received his bachelor’s degree in electrical and electronic engineering from Nottingham University and an MBA degree from Bradford University.

Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee
Chair of the Nominating and Corporate Governance Committee

Jia He

Independent Director

Dr. Jia He has served as our independent director since November 2021. Dr. He has over 20 years of experience in the finance and education industry. Dr. He was an associate professor (life tenure) of the University of Houston from September 1996, a professor of the Department of Finance of the Chinese University of Hong Kong from August 1997 to August 2014, a member of the Strategy and Development Committee of the CSRC from June 2001 to July 2002. Dr. He has served as an independent non-executive director in the following listed companies: Xinlong Holding (Group) Company Ltd. (SZSE: 000955) since February 2020, Bank of Tianjin Co., Ltd. (HKG: 1578) since June 2018, Norinco International Cooperation Co., Ltd. (SZSE: 000065) since January 2017, China Chengtong Development Group Limited (HKG: 217) since September 2015, Shenzhen Xinguodu Technology Co., Ltd. (SZSE: 300130) since May 2014, Wealthking Investments Limited (HKG: 1140) since February 2003, CITIC Securities Company Limited (HKG: 6030 and SHSE: 600030) from March 2016 to April 2021, Shanghai Junshi Biosciences Co., Ltd. (SHSE: 688180 and HKG: 1877) from June 2018 to June 2020, Tsinghua Tongfang Co., Ltd. (SHSE: 600100) from May 2015 to March 2020, and Tibet Huayu Mining Co., Ltd. (SHSE: 601020) from October 2015 to October 2018. Dr. He also held various other positions, including serving as a chair professor of Southern University of Science and Technology of China, Cheung Kong Visiting Chair Professor of the Ministry of Education, executive director and academic member of the China Society for Finance and Banking, and financial consultant for Quanzhou government. Dr. He graduated from Heilongjiang University in 1978 majoring in mathematics, obtained his double master’s degree in computer science and decision science engineering from Shanghai Jiao Tong University in 1983 and obtained his Ph.D. degree in finance from the Wharton School of the University of Pennsylvania in 1988.

Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee

Stay Informed with Email Alerts

Sign Up